Janko Hraško ešte žije

 

Žijeme v ére počítačov, ale komunikatívnosť detí nie je vždy na požadovanej úrovni. Deti využívajú počítač prevažne na hry, ktoré  nerozvíjajú ich logické myslenie ani kultúru vyjadrovania. Veľmi dobrým pokusom v rámci celoštátneho projektu Infovek bola aj literárna súťaž, ktorá mala vyprovokovať jazykovú tvorivosť a zaktivizovať fantáziu detí. 

Kde bolo, tam bolo... Každé, už aj to najmenšie dieťa vie, že takto sa začína každá poriadna rozprávka. Potom už len stačí zatvoriť oči a pomocou fantázie sa môžeme dostať, kam len chceme. A nie je to vôbec zložité. Presvedčili nás o tom aj niektorí žiaci, ktorí sa zapojili do celoslovenského  autorského internetového projektu Janko Hraško ešte žije. Janko Hraško, táto rozprávková postavička, tento „malikán“ našich dejín, inšpiroval množstvo detí – Hráščatá, Hraškuľčatá, Hrášky i Hrachy, dokonca i Staré struky sa smeli zapojiť do písania poviedok a básní, dokonca si mohli vyskúšať i netradičný nový žáner, písanie SMS. Súťaž organizoval turčiansky literárny klub Medokýš v spolupráci s projektom Infovek a my sme si s radosťou prečítali výsledkovú listinu, v ktorej sa na krásnom 3. mieste umiestnil Peter Gajdoš, žiak 7.b triedy, ktorý napísal „jankohraškovskú“ SMS-ku a Samuel Zorvan, žiak 5.a triedy Cirkevnej základnej školy sv. Egídia, ktorý okrem 2. miesta získal aj hlavnú cenu  súťaže za rozprávku o tom, ako sa Janko Hraško ženil. Obidvaja ocenení si 29. apríla 2006 v budove Matice slovenskej v Martine prevzali vecné ceny, ale aj titul magister hraškológie a mali tú česť podpísať sa na zakladaciu listinu práve zriadenej rozprávkovej Katedry hraškológie. Ceny im odovzdal spisovateľ Janko Cíger o obidvoch povzbudil, aby písali aj naďaj. Možno z magistrov budú o rok doktori..

V nasledujúcich ukážkach môžu čitatelia posúdiť originalitu a výnimočnosť našich mladých literátov.

 

 

 

Samuel Zorvan, 11 rokov /5.a trieda/

 

Ako sa Janko Hraško ženil

 

Hovorí sa, že láska kvitne v každom veku. Poviem vám dnes príbeh o tom, že kvitne aj v každej výške. Nielen veľkí sa majú radi, zaľúbiť sa môžu aj úplne maličkí...

Raz, keď bol Janko Hraško na dvore, zbadal, ako sa na malú Julku Fazuľku spoza roha vyrútilo koleso ozajstného pretekárskeho bicykla. Hrdina Hraško nerozmýšľal a ani sám nevedel ako, no podarilo sa mu Julku dostať do bezpečia. Tu sa na seba pozreli a hneď medzi nimi preskočila strukovinová iskra. Od tej chvíle boli do seba zaľúbení.

Svadbu mali o mesiac na hrachovom poli. Nevesta mala oblečené  šaty z pavučinky, ženích bol v strukovo-zelenom smokingu. Svedkami im boli Ivica Šošovica a Bob Bôb. Keď Julka povedala svoje áno, začervenala sa. Bola že to tancovačka....

Nikto si ani nevšimol, že Fazuľka je takmer o hlavu vyššia ako Hraško.

Krátko po svadbe Fazuľka vyklíčila. Narodil sa jej malý zelený  klíčok. A tak celá strukovinová rodinka žila šťastne a možno žije až podnes.

 

 

Peter Gajdoš, 13 rokov /7.b trieda/

SMS

 

 

Janko Hraško maličký

vmestí sa do lyžičky.

Večer, ráno, vo dne v noci

je nám Janko na pomoci.

Bol on totiž dobrý vcelku

kandidovať do vyššieho územného celku.

 

 

 

PaedDr. Alžbeta Straková

 

 

 

 

Ocenený Samuel Zorvan

Ocenený Peter Gajdoš

Magistri hraškológie z celého Slovenska